text.skipToContent text.skipToNavigation

Zawieszenie pneumatyczne zamów online w korzystnej cenie

120 produtky
Kompresor
FEBI BILSTEIN
Kompresor
35780
4 878,57 zł
Nr artykułu  10025278

Cena za sztukę
Cena z VAT
Bezpłatna dostawa
Dostępny natychmiast
Szczegóły
Mieszek powietrzny, Zawieszenie powietrzne
FEBI BILSTEIN
Mieszek powietrzny, Zawieszenie powietrzne
20340
301,12 zł
Nr artykułu  10012940

Cena za sztukę
Cena z VAT
Bezpłatna dostawa
Dostępny natychmiast
Szczegóły
Cena sugerowana przez producenta

Wydaje ci się, że zawieszenie pneumatyczne to skomplikowany mechanizm? Po tym artykule będziesz dokładnie wiedział jak działa.

Zawieszenie pneumatyczne na początku było stosowane tylko w dużych pojazdach – ciężarówkach, traktorach i tym podobnych. Dopiero od około 30 lat jest używane w samochodach osobowych. Dla przeciętnego kierowcy 30 lat to całkiem długi okres czasu, ale należy pamiętać, że mówimy to w perspektywie całej historii automobili, gdzie pierwszy pojazd mechaniczny powstał w 1769 roku we Francji. Czy wobec tego te 30 lat były wystarczające na udoskonalenie specjalnego rodzaju zawieszenia tak, żeby dobrze spełniało swoje funkcje? Zajmijmy się analizą tej części samochodu.

Na czym polega takie zawieszenie i jakie są jego wady i zalety?

Charakterystycznymi elementami dla tego układu są poduszki i kompresor, który je napełnia. Do tego dochodzą elementy regulujące ciśnienie i elektronika kontrolująca cały proces. Najłatwiej wyobrazić sobie, że zamiast tradycyjnych sprężyn mamy właśnie poduszki, które zmieniają swoją objętość w zależności od sygnału sterującego. Ponieważ wszystko regulowane jest za pomocą skomplikowanych algorytmów zawieszenie pneumatyczne może płynnie reagować na najmniejsze nierówności na drodze. Każdy kierowca i pasażer, który choć raz jechał samochodem z takim zawieszeniem docenia komfort podróży nieporównywalny do jazdy ze standardowym zawieszeniem. Dodatkowo dzięki zewnętrznej regulacji w samochodzie cały czas utrzymany jest stały prześwit, bez wpływu na to, jak ciężki bagaż jest przewożony. Takie zawieszenie przydaje się szczególnie w samochodach typu kombi i większych SUV-ach. A co z wadami? Przede wszystkim cena eksploatacji. Ze względu na złożoność elementów wymiana może być naprawdę kosztowna i musi być przeprowadzona w warsztacie. Dlatego warto regularnie kontrolować stan układu i przy najmniejszej wadzie wymieniać uszkodzone elementy, zamiast czekać na awarię całego zawieszenia.

Czy zawieszenie pneumatyczne zawsze oznacza duże koszta?

Na szczęście przy obecnym rozwoju rynku właściciel pojazdu sam może poszukać korzystnej oferty cenowej, zamiast w ciemno zgadzać się na to, co proponuje mechanik. Duży wybór akcesoriów oferuje sklep internetowy czesci-samochodowe-online.pl. Wszystkie części pochodzą od sprawdzonych producentów i łatwo znaleźć te pasujące do konkretnego modelu samochodu. Dzięki samodzielnym zakupom można naprawdę dużo zaoszczędzić.