text.skipToContent text.skipToNavigation
Filtrowanie wg samochodu
Ogranicz wyniki

Stabilizator / elementy mocujace zamów online w korzystnej cenie

8 092 produtky
Cena sugerowana przez producenta

W szkole nie uważałeś na fizyce? Teraz musisz przypomnieć sobie kilka ważnych lekcji.

Fizyka nie cieszy się dużą popularnością w szkole wśród uczniów. A szkoda, bo niektóre z lekcji warto przypomnieć sobie w dorosłym życiu, na przykład prowadząc samochód. Każdy pamięta o prędkości, przyspieszeniu i pokonanej drodze, do tego na kokpicie dokładnie widać wskazania prędkościomierzy albo wyliczoną przebytą trasę. A co z siłami działającymi na samochód? W trakcie jazdy, wspinania się pod górę, albo podczas manewrów? Raczej niewiele osób przypomni sobie, że na skręcający pojazd działa siła odśrodkowa, która powoduje przechylenie samochodu w stronę przedniego, zewnętrznego koła. Dla kierowcy może to brzmieć jako mało istotna ciekawostka, ale siły działające na auto i układ zawieszenia są jak najbardziej realne.

Jak odnieść prawa fizyki do faktycznej konstrukcji auta?

Dla bezpiecznej jazdy samochód musi być obciążony jak najbardziej symetrycznie i ta symetria nie powinna być zbytnio zachwiana w trakcie manewrów. Dobrze zdają sobie z tego sprawę konstruktorzy aut, udoskonalając elementy wpływające na sztywność konstrukcji w trakcie jazdy. Do takich komponentów należy stabilizator, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie różnicy w ugięciu sprężyn zawieszenia. Eliminuje to takie zjawiska jak nad- czy podsterowność auta i zdecydowanie zwiększa komfort jazdy, nie wspominając już o bezpieczeństwie. Mimo swojej ważnej funkcji stabilizator i elementy mocujące są prostymi komponentami i ulegają raczej ogólnemu zużyciu niż nagłym awariom.

Kiedy jest czas na wymianę stabilizatora?

Objawy zużycia stabilizatora są różnorodne i czasem łatwo je pomylić z innymi symptomami. Na przykład nierówne zużycie bieżnika można przypisać źle wyważonym kołom, ale przyczyn może też upatrywać w układzie zawieszenia. Jeśli wyraźnie czuć, że samochód za mocno wychyla się na zakrętach od razu należy winić stabilizator. Decydując się na wymianę warto skorzystać z oferty sklepu internetowego czesci-samochodowe-online.pl. Oprócz samego stabilizatora można od razu kupić elementy mocujące, na przykład drążek skrętny czy podporę samowyrównującą. Wszystkie komponenty pochodzą od sprawdzonych producentów i są objęte gwarancją.