text.skipToContent text.skipToNavigation

Pasek klinowy zamów online w korzystnej cenie

766 produtky
Cena sugerowana przez producenta

Jaką rolę odgrywa w samochodzie pasek klinowy?

Jedną z usterek, która od czasu do czasu przydarza się chyba każdemu kierowcy jest ta związana z zerwaniem bądź obluzowaniem się paska klinowego. W pierwszym przypadku po krótkim czasie dochodzi do zatrzymania pojazdu, a w drugim do ślizgania się paska, któremu towarzyszy przenikliwy hałas. Pojawia się więc podstawowe pytanie: Jaką rolę pełni w samochodzie pasek klinowy? Pasek ten odpowiada za przenoszenie napędu z silnika na koła pasowe urządzeń należących do osprzętu silnika, takich jak pompa wodna, pompa wspomagania układu kierowniczego, alternator, czy sprężarka klimatyzacji. Kiedy pasek ulega zerwaniu nie mamy już dalszej możliwości korzystania z pracy wykonywanej przez każdą z tych nieodzownych części. W rezultacie na przykład alternator przestaje ładować akumulator, a brak energii elektrycznej kończy się przerwaniem pracy układu zapłonowego. Prędzej czy później pojazd zostaje unieruchomiony.

Charakterystyczna budowa wpływa na walory użytkowe

Wykonanie dobrego paska klinowego nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Aby co rusz się nie zrywał, ale odpowiednio wykonywał swoją pracę, nie może się rozciągać pod wpływem pracy i temperatury, musi być wytrzymały, a jednocześnie giętki i elastyczny. Żeby pasek klinowy mógł spełniać te warunki, wykonany jest z kilku warstw. Na pasek składają się warstwa nośna wykonana jest ze stalowych linek, warstwa podatna z gumy bądź kauczuku oraz z warstwa tkaninowo-gumowa. Całość natomiast jest owinięta taśmą płócienną bądź kordową. Tak przygotowany pas w przekroju ma kształt trapezu, by doskonale przylegał do kół pasowych, wykluczając jednocześnie możliwość ślizgania.

Wybór odpowiedniego paska do Twojego samochodu

Niezależnie od tego, czy w Twoim samochodzie zastosowano pasek klinowy, czy też wielorowkowy, odpowiednio dobraną część, możesz w korzystnej cenie zamówić w naszym sklepie internetowym czesci-samochodowe-online.pl. Szukając właściwego modelu pamiętaj o sprawdzeniu jego długości, szerokości, a także szerokości skutecznej. Wymiary te stanowią podstawową informację.