text.skipToContent text.skipToNavigation
Filtrowanie wg samochodu
Ogranicz wyniki

Ochrona przed zamarzaniem zamów online w korzystnej cenie

44 produtky
Ochrona przed zamarzaniem
GLYSANTIN
Ochrona przed zamarzaniem
50423515
5 516,05 zł
Nr artykułu  15488935

Cena za litr
Cena z VAT
Bezpłatna dostawa
Dostępny natychmiast
Szczegóły
Ochrona przed zamarzaniem
GLYSANTIN
Ochrona przed zamarzaniem
54212947
584,63 zł
Nr artykułu  13129359

Cena za litr
Cena z VAT
Bezpłatna dostawa
Dostępny natychmiast
Szczegóły
Cena sugerowana przez producenta

Zadbaj o sprawną pracę chłodnicy w okresie zimowym

Skuteczna ochrona przed zamarzaniem cieczy to przede wszystkim specjalnie dobrane mieszanki, które służą temu, by płyn chłodniczy nie zamarzł. W układzie chłodzenia stosuje się różnego rodzaju ciecze, może to być woda, ale zimą nie znajduje ona zastosowania przez to, że zamarza. Dlatego współcześnie do chłodnicy dolewa się płynu chłodniczego, który zwykle jest kompozycją glikoli etylenowych lub propylenowych bądź innego rodzaju alkoholi, np. metanolu, glicerolu lub etanolu. Dzięki temu uzyskuje się ciecz odporną na działanie niskich temperatur, jednak przy ostrej zimie warto dolać specjalny płyn do chłodnicy, który zwiększy wydajność nośnika, spowoduje, że nie zamarznie on w niskiej temperaturze.

Dlaczego warto zastosować ciecz przeciwko mrozom?

Właściciele pojazdów, którzy trzymają auta na zewnątrz, szczególnie powinni zadbać o prawidłowe działanie chłodnicy. Ochrona przed zamarzaniem płynu jest istotna, jeśli bowiem dojdzie do przegrzania silnika, a chłodnica nie będzie działała, wtedy awarii może ulec układ silnikowy. W najlepszym wypadku zepsuje się sama chłodnica, gdy płyn nie będzie w stanie przemieścić się w ożebrowanych rurach, może wtedy dojść do rozerwania. Wszystkie płyny chłodnicze i mieszanki do dolania w okresie zimowym posiadają swój charakterystyczny kolor. Może to być barwa czerwona czy niebieska, ważne, by oznaczyć płyn, żeby go nie spożyć choćby przypadkiem, bowiem wówczas może dojść do zatrucia i śmierci. Niektórych płynów chłodniczych nie wolno ze sobą łączyć ze względu na zawartość związków krzemianowych. Ochrona przed zamarzaniem będzie skuteczna, jeśli do obecnego płynu chłodniczego dolejesz taki, który może być z nim zmieszany. Np. Glysantin w kolorze czerwieni lub fioletu zawiera krzemiany, nie można więc go dolać do takiej cieczy, która krzemianów nie zawiera. Zasady łączenia płynów w układzie chłodzenia związane są też z ich kolorami. Te barwione na czerwień, róż, fiolet czy pomarańcz nie powinno się mieszać ze wszystkimi cieczami w kolorze zielonym i niebieskim. Jeśli dokona się takiego wymieszania, wówczas płyn zwyczajnie może utracić swoje właściwości chroniące powierzchnie metalowe przed powstawaniem osadów i korozją.

Płyny przeciwko mrozom posiadają swoje dopuszczenia

Profesjonalne płyny działające przeciwko zamarznięciu cieczy w chłodnicy powinno się stosować zgodnie z dopuszczeniami. Chłodnice różnią się między sobą, więc żeby ochrona przed zamarzaniem była jak najlepsza, należy dobrać płyn do typu posiadanego pojazdu. Np. niebieski płyn do chłodnicy Febi Bilstein znajduje zastosowanie w fordach, mercedesach i oplach, podczas gdy niebieski Vaico sprawdza się w BMW i seatach. Jeśli chcesz zamówić nowy płyn przeciwko marznięciu cieczy w chłodnicy, wejdź na Czesci-samochodowe-online.pl.