text.skipToContent text.skipToNavigation

Koła zębate zamów online w korzystnej cenie

31 produtky
Cena sugerowana przez producenta

Usprawnij działanie napędu w swoim samochodzie

Przeniesienie siły napędowej od wału korbowego w stronę silnika, jak i zmiana momentu obrotowego to kluczowe funkcje w układzie silnikowym, za które są odpowiedzialne koła zębate. Od ich prawidłowego działania zależy zarówno moment obrotowy, jak i prawidłowe napędzanie silnika. Specyfikacja kół zębatych zależy od rodzaju układu silnikowego i marki samochodu. Zawiera ona takie parametry, jak: Rozmiar klucza; Jakość (Klasa); Ciężar; Rodzaj zewnętrznego gwintu; Ilość zębów; Średnica zewnętrzna; Tryb pracy i sterowanie silnika;

Co warto wiedzieć na temat kół zębatych i napędu?

Co sprawia, że niektóre z kół posiadają więcej zębów, a inne mniej? Zależy to od typu skrzyni biegów. Zazębianie się kół, jak i stosunek ilości zębów w jednym kole do drugiego koła umożliwiają zmianę momentu obrotowego silnika. Koło z 36 i 38 zębami będzie pasowało do Renault, a z 18 - do Audi i Volkswagena. Dodatkowo w kołach zębatych występuje zróżnicowany kształt zębów. Uzyskuje się go przez struganie, frezowanie lub dłutowanie różnymi metodami. Ząb może więc być prosty, łukowy (stożkowy), śrubowy, daszkowy, a nawet przyjmować kształt owalu czy serca (to szczególna wersja kół zębatych). W zależności od ilości zębów, rodzaju materiałów i średnicy kół osiągają one różną wagę. Np. Febi Bilstein 19075 waży 0,261 kg, a Blue Print ADN16138 ma ciężar rzędu 0,53 kg.

Sprawne napędzanie reguluje moment obrotowy

Jeśli koła zębate funkcjonują prawidłowo, mogą zmniejszyć lub zwiększyć liczbę obrotów, czyli wpłynąć na moment obrotowy, który zostaje przeniesiony z wału korbowego na elementy nośne pojazdu (koła samochodu). Dlatego warto zamówić profesjonalne zestawy kół zębatych, które znajdziesz również przez internet na Czesci-samochodowe-online.pl.