text.skipToContent text.skipToNavigation

Chlodnica cieczy / oleju zamów online w korzystnej cenie

11 309 produtky
Oryginalna jakożż VAICO, żruba, Korek chłodnicy
VAICO
Oryginalna jakożż VAICO, żruba, Korek chłodnicy
V20-1377
19,29 zł
Nr artykułu  10125566

Minimalna wielkość zamówienia: 10
Cena za sztukę
Cena z VAT
doliczając wysyłkę
Dostępny natychmiast
Szczegóły
Cena sugerowana przez producenta

Na jakiej zasadzie odbywa się chłodzenie oleju?

Chłodzenie oleju lub innego płynu odbywa się za sprawą urządzenia chłodzącego. Chłodnica cieczy zbudowana jest z żebrowania podobnego jak w kaloryferze. Przez cienkie rury przepływa powietrze, a jeśli zachodzi potrzeba zwiększenia jego przepływu, wówczas uruchamia się wentylator chłodnicy. Następuje obniżenie temperatury cieczy, która odprowadza ciepło od silnika. Udział w tym procesie mają także pompa sterująca układem chłodzenia i termostat. Pompa pozwala na dalsze przekazanie cieczy, czy będzie to olej, czy też woda, czy też roztwór na bazie glikoli etylenowych. Włącza się ona zależnie od punktu wrzenia, który ustawia termostat. Tzn. że jeśli temperatura cieczy będzie wyższa niż np. 90 stopni Celsjusza, wówczas działa termostat, aby ciecz chłodziła silnik. W chwili, gdy temperatura spadnie, wtedy termostat odcina dopływ płynu chłodniczego.

Nowoczesne systemy chłodzenia są skuteczniejsze

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii chłodnica cieczy działa teraz efektywnie. Materiał, z którego wykonano orurowanie cechuje się wysoką odpornością na działanie temperatur. Do tego wykazuje się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, aby wszystkie wloty, wlewy, doloty i uszczelki pozostały na miejscu również podczas dynamicznej jazdy samochodem. W układzie smarowania znajduje się niewielka pompa oleju i system chłodzący nośnik powietrzem lub cieczą, aby zachował on swoje właściwości smarne. Pozwala to na odciążenie silnika, odprowadzenie temperatury, co ma istotne znaczenie zwłaszcza w silnikach wysokoprężnych, z doładowaniem turbo. Olej ma również swoją temperaturę krzepnięcia, wrzenia i pienienia, dlatego istotne jest, aby jego temperatura była kontrolowana. Awaria silnika wskutek przegrzania może spowodować całkowite zatrzymanie pojazdu. W najgorszym przypadku dojdzie do wybuchu między tłokami, gdzie spręża się paliwo i panuje temperatura powyżej 300 stopni Celsjusza. Dlatego chłodnica cieczy ma tak olbrzymie znaczenie we wszystkich pojazdach, w których dochodzi do przeciążeń w układzie silnikowym. Chłodzenie wymaga dobrej przepustowości wewnątrz układu. Aby nie powstały zanieczyszczenia, olej utrzymuje je w zawiesinie, co przeciwdziała powstawaniu osadów i zatykaniu rur, wlotów i innych komponentów. Co też istotne w układzie chłodzenia, to prawidłowe, precyzyjne założenie uszczelek. Stopniowe ubytki cieczy mogą powodować, że w końcu jej zabraknie i nie będzie już żadnego płynu do schłodzenia, a tym samym silnik zacznie się przegrzewać.

Wymiennik ciepła musi być kompatybilny z układem

Zestaw do chłodzenia płynu posiada swoją specyfikację techniczną i dopuszczenia, dlatego montuje się go specjalnie dla danego pojazdu. Chłodnica cieczy musi być kompatybilna z układem chłodzenia, który jest inny w zależności od typu pojazdu, jego marki, a nawet roku produkcji. Niezawodny system chłodzenia pozwoli na utrzymanie właściwej temperatury w silniku, przyczynia się też do jego płynnej pracy i zwiększenia osiągów, a także do oszczędności paliwa. Dlatego, jeśli szukasz chłodnicy lub akcesoriów do uszczelnienia układu chłodzenia, wybierz oryginalne podzespoły, które już teraz możesz zamówić przez internet na Czesci-samochodowe-online.pl.