text.skipToContent text.skipToNavigation
205
/ 55
R16
Ogranicz wyniki

Auta ciężarowe zamów online w korzystnej cenie

2 864 produtky
Cena sugerowana przez producenta

Opona ciężarowa na każdą oś

Jak dobrać opony ciężarowe?

Dobranie odpowiednich opon do samochodów ciężarowych jest ważne nie tylko ze względu na komfort i bezpieczeństwo jazdy, lecz również ze względu na potencjalne obniżenie kosztów paliwa.Najważniejszy przy wyborze opon ciężarowych jest rozmiar opon. Można go odczytać na boku opony. Nie jest zalecane zakupywanie opon mniejszych niż opony fabryczne. Należy również pamiętać, że producent dobrał rozmiar oponom tak, aby zapewnić najlepszy komfort i bezpieczeństwo jazdy pojazdem.Opona musi mieć również tę samą strukturę: radialną lub diagonalną oraz ten sam indeks nośności i prędkości. Szczególnie ważny przy oponach ciężarowych jest indeks nośności, który musi być zgodny z zaleceniami producenta. Przy dopasowywaniu opon ciężarowych ważne jest również, aby na jednej osi znajdowały się opony o tym samym bieżniku i podobnej wytrzymałości.

Opona ciężarowa na każdą oś

Oś prowadząca/przednia

Opony prowadzące są oznaczone litera ‘F’. Oś prowadząca musi być przystosowana do jazdy przy zmieniającym się nacisku i geometrii jazdy. Na osi przedniej można też użyć opon oznaczonych literą‘Z’ co oznacza typ opony przeznaczonej na wszystkie osie. Opony te zwykle są projektowane przy zastosowaniu podłużnych rowków bieżnika.

Oś napędowa

Do osi napędowej używa się opon oznaczonych literą ‘D’. Zamiast podłużnych rowków stosuje się w nich klocki.

Oś wleczona

Opony na tej osi ulegają największemu zużyciu i zmienia się je najczęściej. Są często oznaczane litera ‘T’. Na tej osi stosuje się opony bieżnikowe.

Producenci opon ciężarowych wyróżniają swoje opony także pod względem dystansu jazdy: dalekobieżne, regionalne, terenowe, autobusowe.Opony ciężarowe dzielą się także na klasy cenowe: premium, średnie i ekonomiczne. Opony premium charakteryzują się najwyższą przyczepnością i wytrzymałością. Opony ciężarowe warto także zmieniać na zimowe. Zaleca się stosowanie opon zimowych na osi napędowej lub napędowej i prowadzącej.Pełna gama opon ciężarowych jest dostępna w sklepie internetowym czesci-samochodowe-online.pl. Oferujemy kierowcom opony każdej klasy cenowej od znanych i mniej znanych producentów opon.